Welcome to the Scottish National Racing Pigeon Club Website

 

The Eastbourne Provisional Result is now on the results page

 

1st & 3rd Open Adam Luke Dunbar 

 

 

 

 

Brighton National

To View Provisional Result go to Results page.

Any member wishing a hard copy please contact the Secretary or Press Officer

 

1st Open Stevie Ritchie Leven


 

Billericay Inland National Winner

Robert Walker Eyemouth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024 Race Programme

Billericay Saturday 22nd June

Brighton Saturday 6th July

Eastbourne Inc Yearling National Saturday 13th July

Grantham Y B National Saturday 7th September

 

                                   

 

Overall Average , Claret Jug and Cumbria Region Friendship Trophy Winner 2023:  P W Virtue Cockburnspath

Section Average Winners

Sect B: P W Virtue Cockburnspath 1261.43

Sect C: J Wiseman Dundee 1048.49

Sect D: T & G Weir Linlithgow 915.28

Sect E: K Buchanan Hamilton 937.28

Sect F : A Roberts Clydebank 907.66

 

 

Huntingdon Young Bird National 

Race Winner Brian Kelly Chirnside

 

Brighton Old Bird & Yearling National

Race Winners A S Thomson & Son Port Seton

 

 

Eastbourne Inland National

Race winner Peter Virtue of Cockburnspath and grandson Brodie who has been a great help to Peter this season

 

Billericay Inland National

 Race winners Darren and Jordan Crowe of Eyemouth

 

 

 

 

Season 2023 Race Programme

Billericay Old Bird National Saturday 24th June

Eastbourne Old Bird National Saturday 1st July

Brighton Old Bird National Saturday 15th July

Huntingdon Young Bird National Saturday 2nd September

All Old Bird Nationals £3 per Bird. Y B National £2.50 Per Bird

 

 

 

Annual Presentation Night

Our 2022 National Winners with guests Billy Bilsland & Ronnie Reid pictured at our Presentation Night

Go to Reports page for Presentation Night  article

 

                                                                                                                                   

 

 

 

 

2022 Average Winners

Overall Average and Claret Jug Winner

         P W Virtue Cockburnspath

Section Average Winners

Section B : P W Virtue

           Sect C : B McKenzie Dundee

                    Section D : R W Hamilton Cambus

           Section : E D Graham Lanark

            Section F : I Ross Kirkintilloch

 

Sinclair Thomson & Son

 

Port Seton

1st 2nd & 3rd Open

 

 

 

The Seasons Old Bird National Winners

 

 

 Kenny Droog & Son  1st Open Billericay. 

 

1st Open Billericay

 

John Baillie 1st Open Eastbourne . 

 

John Baillie

Parksyde Jackie 1st Open Eastbourne

 

Kevin Whitham Dunbar winner of the Queens Jubilee Nomination Eastbourne

 

Kevin Whitham Dunbar Queens Platinum Jubilee Nomination Winner

 

Howmuir Jubilee 1st Nomination Eastbourne

P W Virtue 1st & 2nd Open 1st Yearling National Huntingdon

Peter Virtue 1st & 2nd Open

1st Yearling National

1st Open, 1st Yearling National Huntingdon

         

 

Dinner & Presentation Night Report

(please go to reports page)

 

Two new club trophies for 2022

RPRA Cumbria Region  Special 

1st Nominated Pigeon to celebrate HM Queens 70 Jubilee

(race to be decided)

This beautifully inscribed plate was presented to the club by the Cumbria Region

The Kevin J Murphy Trophy

1st Pigeon North of the Tay in the Gold Medal Race.

This outstanding Trophy was presented to the club by the Murphy family in memory of their dear son Kevin who tragically passed away last year.

 

To View the 2022 Race Programme 

please visit the Race Programme page

 

(Please go to Gallery for 2021 winners photos)

 

 

2021 Trophy & Average Winners

Overall Average & Claret Jug : Matt Shield East Wemyss.

Section Average : Section B: A & E Luke Dunbar. Section C: Matt Shields East Wemyss. Section D: Peter Keogh Broxburn. Section E: Willie Watson Kirkfieldbank. Section F: Ian Ross Kirkintilloch.

Cumbria Friendship Trophy: William Bilsland Ayton.

________________________

 

Congratulations to Billy Bilsland 

1st , 2nd , 3rd 

Leicester Young Bird National

Y B National result ready to view, go to results page

 

 

Littlehampton National Provisional Result now on Results page.

(For Section Winners please go to Club News Page)

Congratulations to the 1st Open Winner David Crees

and to David Wilson the Yearling National Winner

 

David Wilson with his Yearling National winner.

 

 

 

Congratulations to our Huntingdon National winner Adam Luke of Dunbar

 

 

Huntingdon National Result ready to view

 

*Amended Billericay National Result ready to view in results page *

________________________________

 

Congratulations to our first national winner of the season

Matt Shields of East Wemyss 1st Open Billericay

 

Billericay Provisional Result now on Results Page

(please note there is no prize money show on this result)

 

 

Race marking times Club News Page

 

For June Up Date please go to club news page

 

The 2020 Presentation of Prizes

Please go to Club News Page 

 

 

 

 

Presidents Letter to Members 

(Club News Page)

 

The Scottish National Racing Pigeon Club is one of the leading Long Distance clubs in the UK. We are open to all pigeon fanciers with lofts situated in Scotland

Awards & Prizes

The Reims Gold Medal (won outright each year).

All other race winners will receive a Silver medal including the Yearling National held in conjunction with the last Channel race of the season, all section winners will receive a bronze medal.

Average Prizes

Overall Average Award, Section Average Award, Extreme Distance Average Award

The SNRPC Long Distance Champion Awards & The Reims Ace Pigeon

Award & Arras Ace Pigeon Awards

2020 Trophy and Average Winners

OVERALL AVERAGE; Best average Billericay, Hazebrouck, Arras Billy Bilsland
SECTION AVERAGE TROPHIES; Best average Billericay, Hazebrouck, Arras
                                       Section B    Billy Bilsland
                                       Section C     DJ Liddle 
                                       Section D    R W Hamilton
                                       Section E     H Menzies
                                       Section F     I Ross 
EXTREME DISTANCE; No races this year so not awarded
JOHN ELLIS TROPHY; Best average Hazebrouck, Arras Billy Bilsland
JOHN TRAIL TROPHY ;  No Troyes race so not awarded
JOE BOWMAN TROPHY; No Gold Cup Race so not awarded
FRIENDSHIP TROPHY;  Best average Billericay, Hazebrouck, Arras and Peterborough Billy Bilsland
 
JOHN FAIRBAIRN MEMORIAAL TROPHY ; No Gold Cup Race so not awarded

 

 

Please Note claims for Champion Awards and Arras Ace pigeon awards to be in the secretary’s hands by 16th October

 

     details of averages and trophies for this season please see Peterborough report on reports page

 

 

Many Congratulations to our Billericay National Winners  Darren and Jordan Crowe of Eyemouth

and to the Hazebrouck National winner Danny Henderson of Dundee

Newcombe & Black  of Macmerry winners of the Arras National

Bruce McKenzie Dundee Winner of the Yearling National

Darren & Jordan Crowe 1st Open Billericay Inland National

Danny Henderson Dundee 1st Open Hazebrouck National

Ian Black of the Newcombe & Black partnership winners of the Arras National

 

Bruce McKenzie Dundee Yearling National Winner

 

Please contact secretary David McArthur if you wish to join the club, you will be made very welcome, subscription £35  no late joining fee

 

Secretary/Treasurer

Mr David McArthur

96 Newlands Road

Grangemouth

FK3 8NY

           Tel: 07311792669. 

              Email: snrpc.secretary@hotmail.co.uk